SMD Dizgi ve TH Dizgi

PCB “baskılı devre kartı” veya “elektronik devre kartı” olarak da bilinir. Elektronik devre kartarı, bileşenlerin PCB yüzeyine monte edilmesiyle işlevsellik kazanır. Montaj işlemi, elektronik bileşenlerin yerleştirilmesi ve lehimlenmesi işlemi olup manuel olarak yapılabildiği gibi otomatik olarak da yapılmaktadır. SMD dizgi otomatik olarak, TH dizgi ise manuel olarak yapılmaktadır. Bu tekniklerin her biri, farklı avantajlar, dezavantajlar ve uygulama alanları sunar. TH dizgi, bileşenleri elle yerleştirmek ve lehimlemek için insan iş gücünün kullanıldığı bir süreçtir. SMD dizgi ise, bileşenleri yerleştirmek için özel makinelerin kullanıldığı bir süreçtir.

Kullanılacak dizgi tekniği, elektronik kartların montajını sağlar. Ancak; bileşenlerin boyutu, sayısı ve karmaşıklığı arttıkça işlem zorlaşır ve hata oranı yükselir.

SMD Dizgi
SMD Dizgi

Ser Elektronik, elektronik kartların dizgi ve testlerini ESD kontrollü çalışma alanında, IPC-A-610 standartlarında sahası ve sertifikalı personeli ile gerçekleştirmektedir.

SMD Dizgi

SMD dizgi tekniği, yüzeye montajlı cihaz (surface mound device veya SMD) adı verilen küçük ve kompakt bileşenlerin PCB üzerine otomatik olarak monte edilmesi ve lehimlenmesi işlemidir. Bu teknik, yüzey montaj teknolojisi (surface mount technology, SMT) adı verilen bir yöntem kullanılarak yapılır. SMT, bileşenlerin PCB üzerindeki lehim noktalarına doğrudan yerleştirilmesi ve lehimlenmesi anlamına gelir. Bu teknik, PCB üzerinde delik açmaya gerek kalmadan, daha yoğun ve daha verimli bir şekilde bileşen montajı yapılmasını sağlar. SMD dizgi tekniği, elektronik kartların boyutunu, ağırlığını ve maliyetini azaltırken, performansını ve güvenilirliğini artırır. Ancak, bu teknik, bileşenlerin minyatürleştirilmesi nedeniyle daha hassas ve daha zor bir işlemdir. Bu teknik, otomatik dizgi makineleri ile yapılır.

Dizgi İşlemi

SMD Dizgi Makina Parkurumuz

Dizgi hattımızda kullandığımız makinalar şunlardır;

  • Magazin loader
  • HC Automation AETTER Screen Printer – High Precision
  • YSM10 Compact High-Speed Flexible Modular Mounter
  • JR-8N Reflow Oven
  • Magazin Unloader
Magazine Loader
Magazine Loader
HC Aetter Printer
HC Aetter Printer
YSM10 Modular Mounter
YSM10 Modular Mounter
Lehimleme Fırını
Lehimleme Fırını
Magazine Unloader
Magazine Unloader

TH (DIP) Dizgi

TH dizgi tekniği, delik montajlı cihaz (through hole veya TH) adı verilen büyük ve güçlü bileşenlerin PCB üzerine monte edilmesi ve lehimlenmesi işlemdir. Bu teknik, delik montaj teknolojisi (throught hole technology, THT) adı verilen bir yöntem kullanılarak yapılmaktadır. THT, bileşenlerin PCB üzerindeki deliklere sokulması ve lehimlenmesi anlamına gelir. Bu teknik, elektronik kartların daha dayanıklı, daha güçlü ve kolay tamir edilmesini sağlamaktadır. Ancak; PCB üzerinde daha fazla yer kaplayarak, daha fazla ağırlık ve maliyet getirir. Ayrıca daha düşük verimlilik ve performans sunmaktadır. Bu teknik, genellikle manuel olarak uygulanır.

TH (dip) Dizgi
Lehimleme
ESD Poşetleme

Ser Elektronik, elektronik kartların dizgi ve testlerini ESD kontrollü çalışma alanında, IPC-A-610 standartlarında sahası ve sertifikalı personeli ile gerçekleştirmektedir.

Dizgi işleriniz için en uygun çözümleri birlikte bulabiliriz. Aşağıdaki form aracılığı ile teklif alabilir ve ya iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu