Havalimanlarına Elektronik Kapı

Havalimanlarına Elektronik Kapı

Havalimanlarına elektronik kapı geliyor. Geçişler yakın tarihte elektronik kapılardan sağlanacak.

Havalimanı polislerinin pasaport kontrolü yaptığı bankoların yerini elektronik kapılar alacak. Elektronik kapılar havalimanlarında giriş ve çıkışı hızlandırmak için tasarlandı.
Kapılardan geçiş çipli pasaportun sisteme okutulması ve parmak izi okuması ile sağlanacak. Pasaport ve parmak izini okuyan sistem emniyet teşkilatının polis bilgi sistemi (POLNET, Police Intra-net) ile bağlantı kurarak çıkış için bir engel olmadığı durumda geçiş yapılmasına izin verecek.
Ortalama 15 saniye sürecek olan geçiş için tasarlanan elektronik kapılar yerli üretim.

Atatürk Havalimanı’nda geçiş elektronik kapılardan

Atatürk Havalimanı’nda geçiş elektronik kapılardan sağlanacak.
İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaklaşık 500 polis memuru vardiya sistemi ile görev yapıyor. Bu sayıya rağmen yolcu geçişleri zaman zaman yavaşlayabiliyor. Çözüm olarak hazırlanan proje ise “elektronik kapı“lar.

Elektronik kapılar ilk aşamada Atatürk Havalimanı geliş ve gidiş katlarında denenecek. Giriş ve çıkış kapılarına toplam 4 adet kurulacak sistemin beklenen başarıyı sağlaması durumunda sayı 12’ye çıkartılacak.

Yerli üretimin eseri olan elektronik kapılardan memnun kalınması durumunda ise sistemin; Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na da kurulması bekleniyor.