Elektronik Haberleşmede Yeni Düzenleme

Elektronik Haberleşmede Yeni Düzenleme

Elektronik haberleşmede yeni düzenleme ile çalıntı telefonlar 24 saat içerisinde, elektronik kimlik bilgisi (IMEI) değiştirilmiş telefonlar 30 gün içerisinde, kayıtlarda yer almayan telefonlar ise 60 gün içerisinde iletişime kapanacak.

“Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle birlikte elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların elektronik haberleşme yapabilmesi için kayıt altına alınmasına, kayıp, kaçak ve çalıntı telefonların elektronik haberleşme hizmetine kapatılmasına ve elektronik kimlik bilgisi başka telefonlara kopyalanan, bertaraf edilen yada ihraç edilen telefonlar ile ilgili esaslar düzenlendi.

Elektronik Haberleşmede IMEI numaraları 4 Listeye Ayrılıyor

Elektronik haberleşmede yapılan düzenleme ve resmi gazetede yayınlanan “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte IMEI numaraları beyaz, eşleştirilmiş beyaz, gri ve kara liste olmak üzere 4 grupta listelenecek.

 • Beyaz Liste:
  IMEI numarası beyaz listede yer alan cihazlara elektronik haberleşme hizmeti verilecek. Eşleştirilmiş beyaz listede bulunan bütün IMEI numaraları aynı zamanda kara listede de bulunacak.
 • Eşleştirilmiş Beyaz Liste:
  Eşleştirilmiş beyaz listede bulunan telefonlara elektronik haberleşme hizmeti verilecek ancak telefon sadece eşleştirildiği abone numarası ile kullanılabilecek. Bu listede bulunan bütün IMEI numaraları aynı zamanda kara listede de olacak.
 • Gri Liste:
  Mobil Anahtarlama Merkezi (MAM) altyapısına sahip işletmeler, gri listeyi oluşturan IMEI numaralarını tespit ederek Bilgi Teknolojileri Kurumu’na bildirecek. BTK, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra gri listeyi oluşturan IMEI numaralarını ilgili listeye alacak.
 • Kara Liste:
  IMEI numarası kara listede yer alan telefonların kara listeye alınma nedenleri işletmeler ile paylaşılacak, işletmeler cihazın kullanıcısına IMEI numarasının kara listede olduğunu nedeniyle birlikte bildirecek.

Kayıp Telefon, Çalıntı Telefon, imei Değiştirme ile Kimlik Bilgisi değiştirilmiş Telefonlar Kullanılamayacak

Kayıp telefonlar, çalıntı telefonlar ve imei değiştirme işlemi yapılmış telefonlar yürürlüğe giren yönetmelik ile kullanılamayacak. Cihazlar açılsa bile erişim engellendiği için hiçbir operatörden sinyal alamayacak, çağrı yapamayacak, kısa mesaj gönderemeyecekler.